Umenie je súčasťou našich životov, robí náš svet krajším a prináša nám estetické zážitky. Vie v nás prebudiť radosť, silu, motiváciu... A preto sme si v rámci triednickej hodiny pripomenuli Svetový deň umenia, ktorý sa oslavuje 15. apríla – namaľovali sme „veselé triedne kamene“, ktoré nám na tvári vyčaria úsmev. Po návrate do školy budú mať svoje miesto v triede a v budúcnosti nám poslúžia ako učebná pomôcka. Napr. Pri učení novej slovnej zásoby na ANJ (udávanie smeru) poschováva vyuč. ANJ kamene v priestoroch školy a dievčatá ich vyhľadajú pomocou pokynov na navigačných kartičkách napísaných po anglicky (samozrejme v stanovenom čase)... Lebo učenie nie je nuda. :)
- 18apr
- 13apr
Domáce laboratórium II.
Tentokrát sme v domácom laboratóriu počas online hodiny mikrobiológie pripravovali s prvákmi - biochemikmi vzorku na kultivačné vyšetrenie. V praktickej úlohe sme si vyskúšali riedenie kvapalnej suspenzie pre možné naočkovanie do Petriho misky.
- 13apr
Relax nie je stratený čas!
K zdravému životnému štýlu patrí aj aktívny a pasívny oddych. Čas na regeneráciu nie je strateným časom, len ho treba správne využiť. Druháci svoj oddychový čas zobrazili v spoločnej koláži. Nechajte sa inšpirovať a zrelaxujte :-)
- 08apr
Logo pre knižnicu
Túto súťažnú aktivitu zorganizovala Mestská knižnica Ľ. Štúra v mesiaci marec. S radosťou sme sa zapojili - naše návrhy nájdete aj vo fotoalbume.
- 08apr
Ponožkové zvieratko
... bola naša ďalšia výzva v rámci metodiky edukačných činností. Námety sme vyhľadali na internete, materiál poskytli naše domácnosti (ponožky, gombíky, stužky, na výplň – ryža, sušený hrach, vata, duté vlákno, handry). Na pohľad zložitá vec sa napokon ukázala celkom zábavná a navyše sme zužitkovali odpadový materiál – staré ponožky, ale aj handry na vyplnenie zvieratka.
3
- 05apr
Domáce laboratórium
Na online hodine mikrobiológie sme pozorovali správanie kvasiniek Saccharomyces cerevisiae v rôznych podmienkach prostredia. Keďže vyučovanie stále prebieha dištančnou formou zriadili si žiaci domáce "laboratórium". Stačilo k tomu pár pohárov, voda, pekárske droždie, cukor, soľ, ocot, škrob a vriaca voda. Študenti si tak sami mohli overiť teoretické poznatky z hodín mikrobiológie v praktickom cvičení.
1
- 05apr
Zdravý životný štýl
Počas dištančnej formy výučby sa snažíme hodiny biológie strávené pred obrazovkou doplniť aktivitami aj s pomocou nástrojov rôznych aplikácií. Pozrite si výsledok našej vzájomnej interakcie :-)
- 31mar
- 30mar
Bláznivá angličtina - 1. apríl sa blíži :)
Našim prváčkam bola zadaná úloha - poslať svoje najobľúbenejšie video – prank, zdôvodniť svoj výber a vystihnúť podstatu videa. Aj takto sme oživili online hodinu angličtiny, na ktorej si študentky obohatili slovnú zásobu, zlepšili si zručnosti v počúvaní či písaní a komunikácii. Posúďte s nami, nebolo to skvelé? :)
- 30mar
Rasizmus je neprípustný!
Plagáty s týmto posolstvom tvorili študentky 1.A v rámci geografie. Ich originálne diela nájdete vo fotogalérii.
- 30mar
Na angličtine pracujeme aj s autentickými materiálmi
Druháci mali v tomto mesiaci na ANJ možnosť výberu. Ich úlohou bolo, pozrieť si v anglickom jazyku niečo, čo ich baví, zaujíma, opísať, o čo išlo a vypísať neznámu slovnú zásobu, ktorá ich zaujala. Vo výberoch sa objavili časti seriálov z Netflixu, rozprávky, filmy, interview so známymi osobnosťami či dokumenty... Opäť sme o kúsok ďalej k jednému z našich cieľov - zdokonaliť svoje zručnosti v počúvaní, a teda porozumieť textu v anglickom jazyku aj bez porozumenia každého jedného slovíčka.
- 30mar
Šťastné detstvo nie je samozrejmosťou ani v 21. storočí
Študenti 2.A vypracovali projekty na tému Detská práca v rámci občianskej náuky. Pri realizácii a následnej prezentácii projektov získali prehľad a utvorili si názor na tento veľmi závažný globálny problém. V neposlednom rade pocítili vďačnosť za to, že sa môžu vzdelávať, venovať sa svojim záľubám, rozvíjať sa, napredovať ... a každý deň byť o kúsok lepším človekom ako včera. Ďalšie projekty nájdete vo fotogalérii :-)
- 27mar
28. marec - Deň učiteľov
MŠ SR sa v tomto roku rozhodlo pripomínať si nastávajúci sviatok všetkých pedagógov počas celého týždňa. Jednou z aktivít, ktoré mali pedagógov potešiť a poďakovať im za ich prácu, bola výzva Prejavte sa, do ktorej sa zapojila aj naša študentka Monika Pajtinková z 1.A. Ďakujeme :-)
- 26mar
Neustále tvoríme...
Naša tvorivá činnosť na ECM (metodika edukačných činností) v 2.A pokračuje. Tentoraz sme si vyskúšali prácu s drôtom, s papierom, prírodným aj odpadovým materiálom. A výsledok? Estetické alebo praktické dielka, ktoré poriadne potrápili našu trpezlivosť :-).
Stromček šťastia ...
- 23mar
Podstata nás je Láska - ten najmocnejší cit
Na sociálnopsychologickom výcviku sme sa s prváčkami zamýšľali nad témou láska, prijatie, blízkosť... Rozprávali sme sa o zmysle a vnímaní lásky v našich životoch, o rôznych druhoch lásky, o psychológii lásky.... Nie je nič krajšie ako milovať a byť milovaný. V rámci dištančného vzdelávania v sebe dievčatá dokonca prebudili "básnické črevo". Želáme vám príjemné čítanie :-)
- 22mar
Osobnosť sociálno-výchovného pracovníka ako rozprávková bytosť
Osobnosť je psychofyzický systém regulujúci vzťahy človek - svet. Na psychológii vytvorili študentky 1.A projekty, ktorými prepojili podľa nich dôležité charakteristiky osobnosti sociálno-výchovného pracovníka s charakteristikami rozprávkových bytostí. Na online hodine svoje práce prezentovali a následne o nich diskutovali. Na čom sa zhodli? Na empatii, odvahe, spoľahlivosti, srdečnosti a komunikatívnosti.
- 22mar
Ponožková výzva - rozmanitosť života je krásna ...
21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu (TRIzómia chromozómu 21). S našimi študentmi sme sa zapojili do ponožkovej výzvy (oblečené rozdielne ponožky) na znak akceptácie rozmanitosti v živote. Záleží nám na tom, aby ľudia neboli posudzovaní na základe ich diagnózy, pretože tak sú ich SCHOPNOSTI, KRÁSA a JEDINEČNOSŤ prehliadané. Ľudia s Downovým syndrómom sú našou súčasťou. Buďme uvedomelí a chápajúci...
5
- 22mar
Z posledných síl - sny si treba plniť, žime naplno!
Študenti 2.A pozerali film Z posledných síl, ktorý v sebe nesie silné odkazy a ukazuje život chlapca na vozíčku. Prečítajte si, ako sa im tento film páčil. Z_poslednych_sil_postrehy_studentiek.pdf Ak máte možnosť, pozrite si ho aj vy...
- 19mar
Ako si zapamätať báseň? Kreslením :-)
Na hodinách SJL sa teraz venujeme lyrickej poézii. Zaujala nás báseň od Ivana Kraska Vesper dominicae - autorove spomienky na rodnú dedinku, na matku. Ide o deskriptívnu lyriku, t. j. vlastný pohľad autora na predmety, javy a udalosti. Aj my sme uplatnili vlastný pohľad - pri výtvarnom zobrazení obsahu tejto básne.
- 17mar
Tvorili sme v prírode
Počas dištančnej výučby nie je veľa príležitostí na vonkajšie aktivity. Napriek tomu sme jednu zvládli! Išlo o tvorivú úlohu - zhotoviť vlastný EKOSTROM s rozmermi 1,5 x 2 m. Šikovné študentky využili pár slnečných dní a v duchu land-artu vznikli tieto originálne diela.
Land-art - umelecký smer, ktorý vznikol v USA koncom 60-tych rokov. Land-artisti tvorili na prírodných miestach a z prírodných materiálov: zem, hlina, piesok, kamene, slama, seno, suché vetvy, lístie, voda v rôznych podobách - ľad, sneh, dážď, ojedinele iné prvky (lano, stuha, plátna...).