Na hodinách informatiky sme vyskúšali ďalšiu možnosť grafického zobrazenia informácií. Prostredníctvom online programu sme vytvárali trojrozmerné modely, ktoré sme si dali vytlačiť v 3D tlačiarni.
Novinky
- 23mar
3D modely
- 01mar
Fašiangová nálada
Aj v posledný fašiangový deň síce prebiehalo vyučovanie, ale okrem študentov sedeli v laviciach aj policajt a zlodej, víla, indiánka, čarodejnica, princezné, pani Jeseň a ďalšie známe i menej známe "masky", na strane učiteľov zasa pribudla futbalistka, lekárka a Miss Slovensko 1999 :-) Počas prestávok sme si pochutnali na výborných šiškách od pani učiteľky Šujanovej a fankách, ktoré spolu s triednou učiteľkou upiekli prváčky. Krásne masky, chutné jedlo a vynikajúca nálada - všade dobre, v CSOŠ najlepšie!
- 10feb
Rozvíjame IT zručnosti
V spoločnosti sa dlhodobo stretávame s predsudkami, že IKT patria len do sveta mužov. Dievčatá si veľakrát neveria a technické úlohy vzdávajú predčasne. Informatika ale nie je „strašiak“, naopak, je nám nápomocná v bežnom živote, uľahčuje a zjednodušuje nám množstvo činností. Stačí len vedieť, ako na to. Prostredníctvom OZ Aj ty v IT absolvovali naše dievčatá workshop na tému Základy programovania micro:bitu. Zoznámili sa s micro:bitom, programovacím prostredím, vyskúšali si niekoľko jednoduchých úloh: animácie, led diódka, neopixelový pásik. Na záver zapájali jednoduchý obvod pomocou medenej vodivej pásky, LED diódky a batérie. Vytvorili elektronickú Valentínsku pohľadnicu, ktorú môžu venovať svojim rodičom, starým rodičom či priateľom...
- 06feb
Nové číslo školského časopisu
- 06feb
Polrok za nami :-)
Dňa 31. 1. 2022 sme úspešne ukončili naše polročné snaženie a z rúk triednych učiteľov sme si prebrali výpisy z klasifikácie. V priestoroch novej kaplnky sme spoločne slávili svätú omšu ako poďakovanie za uplynulý polrok, a zároveň ako prosbu o pomoc v našom ďalšom úsilí :-)
- 10jan
Nová školská kaplnka požehnaná...
Dňa 9. 1. 2022 na sviatok Krstu Krista Pána požehnal nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo v priestoroch našej školy novú Kaplnku Premenenia Pána.
Duchovný správca školy a farár bánovskej farnosti Stanislav Garaj vyjadril presvedčenie, že Pán premenený v Najsvätejšej Sviatosti bude premieňať srdcia všetkých, ktorí túto kaplnku navštívia a že v týchto požehnaných priestoroch nájdu posilu nielen študenti a zamestnanci školy.
- 21dec
Vianočný pozdrav
Blíži sa čas vianočný, dovoľte popriať Vám veľa zdravia, radosti, lásky, pokoja, porozumenia a Božieho požehnania do nasledujúceho roka 2022.
Ing. Jana Virgovičová, riaditeľka školy a kolektív zamestnancov CSOŠ sv. Terézie z Lisieux
- 19dec
Veselé Vianoce
Na hodinách informatiky sme tvorili vianočné pohľadnice pomocou vektorovej grafiky.
- 19dec
Učíme sa celý život... všetci... všetko
Ako povedal Ezop: "Učený človek má svoje bohatstvo vždy v sebe". Prváčky sa na psychológii naučili, čo je to učenie (v širšom aj v užšom slova zmysle), formy učenia, AKO sa učiť efektívne... Poznámky z tohto tematického celku s pridanými citátmi podľa vlastného výberu a interpretácie spracovala študentka Lucka. Ďakujeme.
A čo ste sa naposledy naučili vy? Čokoľvek-cudzie slovo, odpustiť...
- 19dec
ŠTVORLÍSTOK- tvorivosti sa medze nekladú
Symbolom 2. A je
, mottom je "Spolu násobíme radosť." Spolupatričnosť a súdržnosť v rámci triedneho kolektívu považujeme za zásadnú. Poznáme svoje silné aj slabé stránky, svoje záujmy i plány do budúcna... Spolu tvoríme jeden tím.
Na sociálno-psychologickom výcviku sme niekoľko týždňov pracovali na rozvoji tvorivého myslenia prostredníctvom aktivít všemožného charakteru. Za touto témou sme sa rozhodli spraviť krásnu bodku v podobe zloženia "triednej hymny".
Dievčatá počas jednej vyučovacej hodiny vymysleli text a melódiu piesne, ktorú zahrala na gitare študentka Sára, videá a zvukovú nahrávku spracovala študentka Kaja. Triedna učiteľka Kika
- 19dec
Žime život plný lásky!
Na špeciálnej pedagogike vypracovali naše druháčky krásne projekty, ktorých cieľom bolo, priblížiť život ľudí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami cez opis konkrétnych životných príbehov, pričom sa zamerali hlavne na ich psychosociálne následky. Dievčatá si tiež naštudovali a odprezentovali existujúce kompenzačné pomôcky a najväčšiu výzvu celého projektu - svoje vlastné "vychytávky" vedúce k optimálnej socializácii ľudí so ŠVVP. Nápady sa týkali školského prostredia, spôsobov a miest na trávenie voľného času, šírenia osvety...
Na záver sme zhodnotili, že každý jeden z nás môže svojou "trochou" prispieť k úplnému a bezpodmienečnému začleneniu ľudí so ŠVVP do bežného životného kolobehu, kde neexistuje žiaden rozdiel medzi "mnou a tebou". Žime život bez predsudkov, žime život plný lásky!
"Ja" nie som viac ani menej ako "ty" . "Ty" nie si viac ani menej ako "ja".
- 19dec
Tvorivé aktivity na sociálno-psychologickom výcviku
POVZBUDZUJME SA NAVZÁJOM!
Na sociálno-psychologickom výcviku pracujeme aj na zlepšovaní sebaobrazu našich študentiek. Prváčky si počúvajúc príjemnú hudbu kreslili a zdobili "Strom komplimentov"
. Táto aktivita vyčarila dievčatám úsmev na tvári. Ukázala to, ako sa navzájom vnímajú - čo si jedna na druhej váži, cení, obdivuje...
KTO SOM
Na to, aby človek plne rozvíjal svoj potenciál, je potrebné mať reálny sebaobraz. Študentky 1. A mali úlohu nájsť "niečo" prírodného charakteru, čo vystihuje ich osobnosť. Ako príklad im pani učiteľka poskytla šišku vyjadrujúcu empatiu. Keď padá dážď, v živote človeka sa objavia mračná, šiška sa napučí, empatický človek sa snaží, vcítiť do toho druhého. Rozumie, nasáva...Dievčatá hľadali v parku, na námestí, u seba na záhrade a vymysleli skutočne krásne prirovnania a metafory. Prostredníctvom listov, kvetov, ihličia a kameňa vyjadrili to, čo si o sebe myslia a ako sa vnímajú.
- 03dec
Prevencia infekčných ochorení
Skratka R-O-R je všetkým už notoricky známa. Zamerali sme sa na prvé R – ruky. Dezinfekcie pri každom vstupe do budovy, obchodu, miestnosti si už ani neuvedomujeme a často sú pre nás možno aj otravné. Preto sme si pokusom overili, čo všetko neviditeľné na tých rukách nosíme a prenášame. Najskôr sme si uvarili živnú pôdu pre mikroorganizmy – agar. Tri dobrovoľníčky sa prešli po triede a rukami chytali bežné veci ako kľučky, lavice, fixky, tabuľu....Potom sme pomocou sterilnej gázy preniesli ster z ruky prvej dobrovoľníčky na agar. Druhá žiačka si umyla ruky dôkladne mydlom, ster sme zopakovali na ďalšiu živnú pôdu. Podobne aj v treťom prípade, ale ruky boli nielen dôkladne umyté, ale aj vydezinfikované. Živné pôdy sme nechali kultivovať 2 týždne pri izbovej teplote. Záver? Posúďte ....
- 03dec
API - Programátori
Naučili sme sa základy tvorby html stránok. Predstavili sme si štýlovanie a formátovanie textov pomocou html tagov (značiek). Tie si žiaci vyskúšali a použili vo vlastnom projekte one page – jednoduchej stránky na tému „Kto je pre mňa osobnosť“. Všetky diela nájdete vo Fotogalérii.
- 01dec
Nemyslia len na seba
Do charitatívnej akcie pre starkých s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa naši študenti zapojili po tretíkrát. Svojou nezištnou pomocou opäť dokázali, že im - mladým - osud starších spoluobčanov nie je ľahostajný. Do balíčkov okrem odporúčaných pochutín a kozmetiky pribalili aj milé slová a pozdravy.
- 01dec
Informatika bez počítačov
Pixel art je digitálne umenie, ktoré sme využili pri ďalšej unplugged aktivite. Farebné obrázky sme zakódovali tak, že každej farbe sme priradili kód. Úlohou žiakov bolo z textovej informácie pomocou vypĺňania jednotlivých pixelov vytvoriť finálny obrázok. Hotové diela nás naladili na blížiace sa vianočné sviatky.
- 01dec
Chemický experiment
... je významnou súčasťou vyučovania chémie. Preto sa snažíme aj u našich mliekarov podporiť odborné vedomosti praktickými činnosťami. V tomto mesiaci (november) si vyskúšali oddeľovanie zložiek zmesí, prípravu nasýtených a nenasýtených roztokov, dôkaz albumínov a kazeínov v mlieku, rozpustnosť a emulgáciu tukov. Viac foto nájdete vo Fotogalérii :-)
- 01dec
Pravda o holokauste
Prvou online aktivitou pre študentov 1. a 2. ročníka bola dňa 26. 11. 2021 virtuálna prehliadka Múzea holokaustu v Seredi. Spolu s lektorom Petrom Vankom sledovali skutočný príbeh židovského chlapca Naftaliho. On i jeho rodina sa do tábora v Seredi prihlásili dobrovoľne v snahe vyhnúť sa deportácii do koncentračného tábora. I keď sa deportácii nakoniec nevyhli, prežili všetky hrôzy a po skončení 2. svetovej vojny sa celá rodina opäť stretla. Pán Vanko však poukázal aj na skutočnosť, že tento príbeh s pozitívnym koncom bol raritou, obyčajne odvlečené židovské obyvateľstvo takéto šťastie nemalo. Zdôraznil potrebu neustále o problematike holokaustu diskutovať, upozorňovať na ňu a najmä zabrániť opakovaniu podobných ukrutností. V rámci spätnej väzby vyjadrili študenti spokojnosť s online vzdelávaním, ale aj túžbu navštíviť Múzeum holokaustu osobne.
- 01dec
Rozmýšľaš o práci v zahraničí? POZOR!
Na formovaní svetonázoru našich študentov sa 16. 11. 2021 podieľala besedou na tému Obchodovanie s ľuďmi psychologička z CPPPaP v Bánovciach nad Bebravou Zuzana Mondoková. Priblížila im aktuálnu problematiku – hľadanie práce v zahraničí a s tým spojené riziká. Prostredníctvom dokumentárneho filmu navodila atmosféru ohrozenia a zraniteľnosti ľudí všetkých vekových kategórií, následne poradila študentom, ako preveriť dôveryhodnosť agentúry a vyhnúť sa zbytočným problémom. Študenti túto preventívnu aktivitu ocenili, obzvlášť ich zaujali sfilmované autentické svedectvá.
- 15nov
Zbav sa odpadu a pomôž škole!
Milí študenti, rodičia, priatelia školy!
Možno máte v domácnosti drobný elektroodpad, použité batérie alebo prázdny toner, ktorý zastrčený v kúte "čaká na svoj ďalší osud".
Neváhajte a prineste ho do školy!
Pre jednotlivé typy odpadu sme na chodbe školy pripravili špeciálne zberné nádoby. Po ich naplnení kontaktujeme lektorov projektu, ktorí zabezpečia odvoz, a zároveň nám podľa vopred daných kritérií pridelia body. Tieto následne využijeme na stránke recyklohry.sk na "nákup" školských pomôcok.