Naše kroky najskôr viedli do Múzea židovskej kultúry. Jeho návštevou sme nadviazali na online prezentáciu o holokauste. Tentoraz sme sa spolu s lektorkami zamerali skôr na zvyky a kultúru židovského obyvateľstva, ale spoznali sme aj symboly a históriu židovského národa. Vďaka zaujímavo vytvoreným prezentáciám sme sa postupne oboznamovali s prijímaním detí do židovskej komunity, s povinnosťami chlapcov a dievčat, s úlohou muža a ženy v židovskej rodine. „Nazreli sme“ do synagógy, ktorá slúžila nielen ako modlitebňa, ale aj ako priestor na vzájomné stretávanie a vytváranie spoločenstva, dozvedeli sme sa, že rabín nie je kňaz, ale učiteľ. Obzvlášť zaujímavé pre nás boli príklady zo všedného života - porovnali sme povinnosti „židovských školákov“ s našimi povinnosťami, „košér“ stravovanie, obliekanie a bývanie s našimi zvyklosťami. Napokon sme sa spoločne s lektorkou dopracovali ku konštatovaniu, že podstatou viery je vnútorné prežívanie vo svojom srdci.
Na potulkách po Bratislave sme nakukli do Dómu sv. Martina, v ktorom sa kedysi konali korunovácie uhorských kráľov a vzdali sme hold vojakom, ktorí obetovali svoj život za mier – navštívili sme pamätník na Slavíne.
Následne sme sa previezli do Petržalky, aby sme pozdĺž slovensko-rakúskej hranice sledovali obrannú líniu nášho hlavného mesta z čias 30-tych rokov 20. stor. Reportér a novinár M. Košírer nám priblížil funkciu jedného z bunkrov – B-S 8 Hřbitov, jediného dodnes zachovaného bunkra. V jeho okolí sa zároveň nachádza symbolický cintorín obetí 1. svetovej vojny.
Múdrejší, spokojní a trochu aj mokrí sme sa po absolvovaní posledného bodu programu - zábavno-konzumného charakteru (NC Avion) - pobrali domov :-)